Tomografia komputerowa

tomografia komputerowa TK (Tomografia Komputerowa) współpracujemy z pracownią diagnostyki obrazowej, gdzie nasi Pacjenci mogą korzystać na preferencyjnych warunkach czasowych z wysoko specjalistycznej diagnostyki radiologicznej z wykorzystaniem TK. Badanie to jest niezbędne przed leczeniem implantologicznym oraz w przypadku niektórych procesów chorobowych kości szczęk i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych.

tomografia komputerowa W naszej partnerskiej pracowni są zatrudnieni technicy radiologii oraz lekarze specjaliści, którzy służą Pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie opisu i interpretacji zdjęć tomograficznych. Pacjenci otrzymują wynik badania TK na płytce CD oraz na kliszach. Badanie trwa około 20 minut a wynik Pacjent otrzymuje do 15 minut po zakończeniu badania (z opisem lekarza specjalisty na drugi dzień).

Zalecenia dla pacjentów przed badaniem tomografii komputerowej

Informacje podstawowe:
 • 1. W czasie badania TK pacjent poddawany jest działaniu promieniowania jonizującego (RTG).
 • 2. W niektórych przypadkach dla uzyskania odpowiedniego diagnostycznie obrazu konieczne jest dożylne podanie środka kontrastowego, który może wywołać reakcję alergiczną lub działania niepożądane. Najczęstsze działania niepożądane to nudności i wymioty lub uczucie gorąca, świąd lub zaczerwienienie skóry, pokrzywka, bóle naczyniowe, chrypka, kaszel, kichanie, niepokój, bóle brzucha lub klatki piersiowej, kołatanie serca, obrzęk twarzy czy potliwość.
 • 3. Do badania należy się zgłosić na czczo (około 6 godzin).
 • 4. Nie należy zmieniać dotychczasowego leczenia farmakologicznego (normalnie zażywamy leki).
 • 5. Pacjentki karmiące piersią nie powinny karmić co najmniej przez następne 24 godziny po badaniu.
 • 6. Do badania prosimy o przyniesienie wszystkich poprzednich zdjęć RTG, TK, MR i USG wraz z opisami i kartami informacyjnymi z prowadzonego leczenia.
Przeciwwskazania:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania TK jest ciąża.

Niektóre jednostki chorobowe również mogą uniemożliwiać wykonanie badania TK lub podania środka kontrastowego. Dlatego też w przypadku występowania u pacjenta:

 • 1. schorzenia w obrębie tarczycy,
 • 2. astmy oskrzelowej,
 • 3. alergii,
 • 4. paraproteinemii (szpiczak, choroba Waldenstroma),
 • 5. niewydolność układu krążenia lub układu oddechowego,
 • 6. niewydolność nerek (kreatynina w surowicy > 2 mg%) lub wątroby.

Przed badaniem konieczna jest konsultacja z lekarzem radiologiem, który będzie je przeprowadzał, a pacjent musi dostarczyć odpowiednie wyniki badań potwierdzające możliwość przeprowadzenia badania TK. W przypadku jakiejkolwiek choroby tarczycy konieczne jest dostarczenie najnowszych (sprzed tygodnia) wyników TSH, T3, T4. Wskazane jest także zaświadczenie od endokrynologa o braku przeciwwskazań do wykonania badania TK i podania środka kontrastowego.

tomografia komputerowa tomografia komputerowa

Więcej:

Zdjęcia punktowe rtg zębów (rentgen punktowy zębów)

Zdjęcia panoramiczne rtg zębów (rentgen panoramiczny zębów, tzw. panorama)

Tomografia komputerowa